پاسخ

یه کامنت از فرزانه جون با متن زیردریافت کردم که میخواستم همونجا جواب بدم دیدم اینجا بنویسم بهتره شاید خیلی ها این نظر روداشته باشن و برام کامنت نزاشتن فرزانه جون برام کامنتی با این متن نوشتن : امام جعفر صادق علیه السلام می فرمایند جایز نیست مسلمان سر سفره ای که در آن شراب هست بنشیند . ما هر چقدر روشنفکر باشیم عزیزم از ائمه روشن فکر تر نیستیم .ایشون دقیقا در چنین شرایطی از اون مجلس بیرون رفتن . این هم که می گن عیسی به دین خود موسی به دین خود عین سکولاریسمه . یعنی دین یه چیز شخصی بشه مثل چهارشنبه سوری یه عده قبول داشته باشن یه عده نه . در حالیکه اصل دین نقش اجتماعی داره.اگه به پویایی دین اعتقاد داری می تونی اینا رو از یه مجتهد هم بپرسی . موفق و شاد باشی .   ببین فرزانه جون من کاملا حرفتو قبول دارم ولی به نظرت با جامعه الان این برخورد درسته ؟ به نظرت من بیشتر از شخصیت یه آدمی که پایبند ارزشهای اسلامیه و محجبه است حمایت کردم و یا کسی که برای حفظ دین این مجلس رو با اخم ترک میکرد ؟ به نظرت بیشتر باعث نمی شد که اونا از مذهبیا بدشون بیاد؟ به نظرت من بیشتر تبلیغ حجاب رو کردم یا اونی که خودشو یه گوله سیاه با یه عالمه سیبیل درست میکنه ؟ اونا با دیدن من دیدندکه نه انگار که یه فرد با حجاب کامل هم میتونه شاد باشه زیبا باشه تمیز باشه اجتماعی باشه امروزی باشه ونه فقط برای کنار مطبخ و بو گندو و بیسواد میتونه لباسهای خوشگل بپوشه ولی با حجاب باشه مهربون باشه  ببینم من ظاهر رو میبینم  از شما یه سئوال دارم مگه نه این که غیبت و دروغ هم اندازه شراب خوری و زنا گناه داره ؟ پس چرا ماالان خیلی راحت سره سفره این افراد میشینیم و حرفاشونم گوش میدیم ؟ هان؟ تازه اون غیبت و دروغ یه طوریه که آسیبش به مردم دیگه هم میرسه اما این مسئله چیزیه که بین خودش و خدای خودشه  من اونجا هم بهشون بعد از این که دوست شدم کلی حرف زدم گفتم الکل برای بدن سمه بابا اینی که به ما میگن گناه و ... اینو اون زمان پیغمبر به زبون یه مشت آدم بیسواد گفته و جاهل که اونا بفهمن  ما باید بیاریمش به قرن 21 ببینیم خب اونی که اون زمان به این زبان گفته شده یعنی چی یادتونه که درباره نماز هم گفته بودم  گفته گناه چون بدن رو از بین میبره و ... که تو طولانی مدت نشون میده بگذریم  حرف من به شما اینه من چیم از اونا بیشتر بوده که نخوام کنارشون به عنوان یه انسان بشینم ؟ بله اگه شراب طوری مصرف میشدکه افراد از حالت طبیعی کاملا خارج میشدن بله من حتما اونجا رو ترک میکردم چون امکان داشت به خودم آسیب بزنم ولی به اون حد نبود   ولی من حرفم به شما اینه یه لحظه باید به این مسئله فکر کرد که من هدفم از این حجاب چیه هدفم از افکارم و شخصیتم چیه آیا در اندازه ای بالا هستم که اونا با من سره یه میز بشینن یا نه انقدر خودمم پایینم که ارزش اینو ندارم که با من سره یه سفره بشینن؟ شاید اونا از خیلی جهات از من بالاتر باشن فقط میتونم بگم اونا خیلی نظرشون در رابطه با حجاب عوض شد و اگه من میومدم و بااخم میرفتم از حجاب و محجبه متنفر نمی شدن به نظرت؟ ما بهتره احادیث و قرآن رو در موردش فکر کنیم و ببینیم کجا باید چی کار کنیم گلم نه که ربات باشیم و همش یه کار رو بکنیم

/ 13 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جودی ابوت

اتفاقا من از کارت خوشم اومد فلفلی به نظرم کار خیلی درستی کردی ببین من خودم دیدم نسبت به آدمهای خیلی مومن عوض شده بود. چون یه عالمه بینشون آدمهایی دیده بودم که خودشون رو یه سر و گردن از بقیه بالاتر میبینن و فقط بلدن برای ماها پشت چشم نازک کنن. ولی خواهر شوهر خودم هم عین توئه. با اینکه مومنه و همیشه واجباتش رو کامل انجام میده و حتی بیشتر مستحباتش رو اما تا دلت بخواد بگو و بخند و خوش روئه و با همه جور آدمی هم رفت و آمد داره. هیمشه هم چادرهای خوشگل روسری و شال های خوش آب و رنگ و زیبا سرش میکنه. حرف همه رو هم میفهمه. هیچ وقت هم خودشو برتر از کس دیگه ای نمیدونه همه هم دوستش دارن و باهاش احساس راحتی میکنن و خیلی هم به عقایدش احترام میذارن. اینطور آدمها باعث میشن دید بقیه هم به دین مثبت تر بشه. آفرین فلفل جونم

راما

ایول فلفلی

فرزانه

فلفل بانوی عزیز از جوابتون متشکرم . اصل دین تعبده . ما خلق الجن و الانس الا لیعبدون . یعنی ما انسان و جن را برای بندگی خلق کردیم .یعنی حرف گوش کردن .مثلا درمورد نماز شما فکر می کنی که چرا 3 رکعت نماز مغرب می خونی 2 رکعت صبح ؟؟؟ قطعا نه. تو مسائل عبادی وظیفه ما حرف گوش کردنه .البته که تو اصول اینطوری نیست . شراب خوردن یه حرامه مثل بقیه گناهها (و نگار عزیز من هیچ جا توی کامنتم نگفتم که اونا کافرن . اونا گناه کردن همونطوری که ممکنه من یه گناه دیگه بکنم ) این دلیل نمیشه که یه گناهی مثل شرابخواری رو با یه گناه دیگه مثل غیبت توجیه کنیم (هر چه قدر هم این گناه رایج باشه) هر دوی اینا بدن .یا اصلا یه جور دیگه ببینیمش .ضرر اجتماعی شرابخواری بیشتره یا زنا . نمی ترسی این طوری که اوضاع رو پیش می بریم یه روز یکیمون (من یا شما ) یه جایی که گناه دوم میشه بشینیم و بگیم مشروبخوری که اینقدر زیاد شده که بدتره !!!!عوارض بیشتر داره !

فرزانه

ضمنا در جواب نانازی جون عروس آینده هم بگم ما ملزم نیستیم کسی رو تغییر بدیم ولی اجازه هم نداریم که خلاف یه نفر رو تایید کنیم اگه همه ما در برابر غیبت مثلا (چون همه اونو مثال می زنن) واکنش شون می دادیم الان اوضاع بهتر نبود ؟؟؟تو اقوام ما یه نفر هست که اگه جلوش غیبت کنن خیلی رک میگه جلو من غیبت نکنید می خواید من برم تو راهرو وایسم حرف شما تموم شه. الان همه جلو ش مراعات می کنن. یه نکته دیگه هم اینه که ائمه بیشتر از همه ما قدرت جذب آدما به دین رو دارن به نظرت به ذهن امام علیه السلام نرسید که اونجا بمونه تبلیغ دین رو بکنه مفیدتره ؟

فرزانه

آخرش هم یه چیزی بهت بگم که فکر نکنی من بیرون گود نشستم و میگم لنگش کن .من با کسی ازدواج کردم که تو تمااااام فامیلهاش یه نفر حجاب نداره یعنی تاپ و دامن کوتاه یه لباس مرسومه تو همه مهمونی ها . لباس جلوی برادر،پسر عمه یا آقای لوله کش فرق نداره . تو اکثر مهمونی ها مشروب سرو میشه . عزیزم تو این چند سال که من ازدواج کردم تو تمام مهمونی ها با چادر بودم . سر هیچ سفره این مدلی نشستم و خیلی چیزهای دیگه . اولش بعضی برخوردها برام سخت بوده ولی الان نه . خیلی از همونا که اولش منو تحقیر میکردن الان میگن که خدا کنه که عروس ماهم مثل تو باشه (نه اعتقادی ، اخلاقی منظورمه).من از هیچ اصلی کوتاه نیومدم ولی رابطه ام با همه خوبه. حتی بعضی جاها خیلی تاثیر هم داشتم . ببخشید طولانی شد عزیزم . چون دیدم که درد دین داری این قدر وقتتو گرفتم . امیدوارم بقیه بچه ها هم قبل از اینکه گارد بگیرن فکر کنن که یه دوست داره باهاشون حرف می زنه . دوستتون دارم .

آمارین

به نظرم حرفت خیلی درسته دیروزم که پستتو خوندم همین فکرای تورو میکردم. چه بسا که خودمون تو فامیل یکی از این خشکه مذهبا داریم اما هیچ جور به دلمون نمیشینه. خب مام از خیلی چیزا دوری میکنیم اما اونا دیگه کاراشون زننده و بی احترامیه.

ساناز

متاسفم برای فرزانه هایی که هنوز تو 1400سال پیش زندگی می کنن... واقعا متاسفم...

مهرناز

منم باهات موافقم فلفلی... بر خلاف نظر فرزانه من عقیده دارم دین یک مسئله شخصی است... من نماز میخونم روزه میگیرم برای خودم و خدای خودم به هیچکس هم ربطی نداره... نه کسی باید جواب کارهای منو بده نه من جواب کارهای کسی رو میدم... من جواب خودم رو میدم بقیه هم جواب خودشون... چرا باید راهی رو که قرنها پیش یک عده از مردم رفتن ما دوباره بریم و به همون نتیجه برسیم که تفتیش عقاید جامعه رو بهم میریزه... درست و غلط تو دل آدمهاست نه تو 1400 سال پیش

نانازی بانو و آقا خرسی

قابل توجه دوست عزیزم فرزانه جان وقتی من از کسی صحبت کنم که شما دیده باشید و بشناسید غیبت محسوب می شه.شما حتی منو ندیدین چطور از شخصیت های پست های من که نه دیدینشون و نه می شناسیدشون درک می کنید که غیبته!؟